Tomka Milan - osobní webové stránky

Geocaching: hra pro mozek, nohy a vaši GPS

geocaching

Co je to Geocaching?

Geocaching je moderní sportovně turistická, navigační a také internetová hra, někde na pomezí sportu a turistiky. Mohou se jí účastnit jednotlivci, rodiny i celé týmy hráčů. Je to hra, která využívá moderní technologie a přesto vás donutí vstát od počítače.

Při geocachingu trávíte čas v přírodě a hledáte za pomoci GPS navigace poklad. Jedná se o schránku, která se v angličtině nazývá cache. U nás této schránce říkáme "keš" nebo "keška" a stejně tak ji i píšeme. Geocaching je dobrou možností jak dostat děti do přírody a zažít s celou rodinou dobrodružství při hledání pokladů. Poznáváte zajímavá místa a řešíte různé záhady.


Co je to keš a jak vzniká

cache Keš je vlastní schránka, kterou při geocachingu hledáme. Nejčastěji se jedná o plastikovou krabičku (ale i dřevennou, plechovou...), která by měla ochránit obsah před povětrnostními vlivy. Může mít různé tvary, velikosti i provedení.
Keše ukrývají jednotliví hráči a jejich souřadnice zveřejňují na internetu, aby je ostatní hráči mohli začít hledat.

Umístění keše

Jednou ze základních myšlenek geocachingu je umisťování keší na místech, která jsou něčím zajímavá a přesto nejsou turisticky navštěvovaná. V popisu cache (listingu) jsou pak uvedeny informace o místě s jeho zvláštnostmi a zajímavostmi.
Cache se ale umisťují i do zajímavých míst velmi frekventovaných (městské keše). V některých případech je zajímavý právě úkol, který je s nalezením keše spojen. Musíte vyluštit nějakou šifru, projít nějakou trasu a cestou najít indicie, které vám pomohou vypočítat výsledné souřadnice.

Obsah keše

cache Poté co se vám podaří kešku nalézt, můžete mít radost ze splněného úkolu, návštěvy zajímavého místa a určitě i z obsahu keše - zvláště pak ti mladší hledači pokladů. Obsah tvoří minimálně logbook, do kterého zapíšete svůj nález. Tedy datum, přezdívku, informace o výměně a případě další. Ve většině keší je potom tužka (ale nespoléhejte na to a noste si vlastní) a nějaké předměty na výměnu (to je ten hledaný poklad). Jedná se o různé drobnosti, hračky, odznaky, ale někdy i hodnotnější věci. Vždy platí pravidlo, že za každou věc, kterou si z keše odnesete musíte do ní vložit věc stejné nebo vyšší hodnoty, aby i ostatní hledači mohli mít z nálezu radost.
V keších někdy narazíte i na trackovatelné předměty, které však nejsou určeny na výměnu. Jedná se o Travelbug (TB) nebo GeoCoin (GC), jejích úkolem je putovat z keše do keše nebo na nějaké konkrétní místo. Pokud si tedy nejste jisti, co s těmito předměty, ponechte je v keši.

Různé keše

Jak jsme si už řekli, keš může mít různé tvary, velikosti i provedení. Může být tak malá, že ji bez problémů schováte v dlani, nebo naopak tak velká, že se do ni sami schováte. cache cache
Keše mají také různé úrovně obtížnosti, které se označují jednou až pěti hvězdičkami. Hvězdičkami označujeme jak obtížnost nalezení, tak terén. cache Čím více hvezdiček, tím je nalezení težší. To samé platí i o terénu. Pokud má tedy keš obtížnost 1/1, je snadné ji najít a také velmi snadné se k ní dostat. Označení 1/5 znamená, že keš sice je snadné najít, ale je velmi obtížné se k ní vůbec dostat, může být na velmi nepřístupném místě. No a třeba keš s hvězdičkami 5/5 se ke všemu na tom nepřístupném místě skoro nedá najít. Většina keší má však k těmto extrémům daleko a obtížnosti se pohybují v rozumných mezích i když zdolávání kopců a zablácené boty nebudou žádnou výjimkou. U některých keší příjde ke slovu i vaše šedá kůra mozková...

Jak začít

Abyste mohli začít s hledáním, potřebujete znát souřadnice keše. Všechny keše naleznete přes stránky www.geocaching.com.
Zde se bezplatně zaregistrujte čímž získáte přístup k souřadnicím a popisům jednotlivých keší. Pro začátek si můžete vybrat nějakou keš blízko vašeho bydliště nebo místa, které dobře znáte a vypravit se na lov i bez GPS, třeba jen s vytištěnou mapou a případně i s kompasem. Pokud se vám hra zalíbí tak si určitě nějakou GPSku časem pořídíte.
Pokud jsem vás nalákal, tak nezbývá než vstát od počítače a jít to zkusit...

Další zdroje informací